Kraków - Morawy - Wiedeń (ślad w powiecie bielskim)

symbol trasy: GREENWAYS, długość trasy: 14 km

Ślad trasy - Bikemap

Ślad trasy - Google

Greenways - „ Kraków – Morawy – Wiedeń”  Długość- 780 km 
Woj. Małopolskie: Kraków (Wawel) – Kryspinów – Choleryn – Mników – Baczyn – lasy tenczyńskie- Rudno – Grojec – Alwernia – Wygiełzów – Las – Oświęcim – Brzezinka – Harmęże (most na Wiśle).
Woj. Śląskie: Wola – Miedźna – Pszczyna – Goczałkowice Zdrój – Zabrzg – Landek – Mazańcowice – Bielsko-Biała ( przez wzgórze Trzy Lipki, Stare Bielsko i Wapienicę) - Jaworze – Górki Wielkie – Nierodzim, Skoczów, Brenna, Goleszów,Dzięgielów, Cieszyn.
Czechy:Olomouc-Brno-Hevlin, Austria:Mistelbach-Wolkersdorf-Wien
 Pętla Górska przez Ustroń, Goleszów, Cieszyn, Wisła, Istebna, Jabłonków, Trzyniec, Frydek Mistek.
 /Greenawy w województwie śląskim około 120 km/
 
Greenways na terenie woj. śląskiego:  
 www.bikemap.net/pl/route/3309057-greenway-woj-slaskie/#/z10/49.9574,18.98025/terrain

Greenways – w rejonie Bielska-Białej:  
www.projekt.btcbb.pl/5-mapa-rowerowa.html#content

Opis szlaku w rejonie Bielska-Białej kierunek Cieszyn- Kraków:
trasa prowadzi od Jaworza ulicami: Sielska, Pagórkowa, Koralowa, Południowa, Podgórska, Storczyków, Jaworzańska, Miętowa, Leśników, Antyczna, Wapienicka, Cieszyńska, Zapłocie Duże, Nad Potokiem, Portowa, Zuchów, Halantówka, Piechurów, Poligonową, droga serwisowa biegnąca od ul. Andersa wzdłuż drogi ekspresowej S-1. I dalej ulicami: Dumki, Spółdzielcza, Dębowa, Spacerowa, przez potok Wapieniczanka w kierunku Międzyrzecza ulicami: Radosna, Widok, w kierunku ulicy Rudzickiej do Rudzicy. Następnie do Landeka (przejazd między stawami główną szosą, za Landekiem duktem leśnym do stacji PKP Zabrzeg Czarnolesie i dalej wzdłuż torów do stacji PKP Zabrzeg, skręcamy w tunel pod torami do ul. Gminnej w lewo dalej wzdłuż torów do zakrętu na trakt leśny w kierunku korony zapory na Jeziorze Goczałkowickim.
Po przejeździe przez koronę zapory kierujemy się do Goczałkowic.
Ogólne informacje o szlaku

 Szlak Kraków - Morawy - Wiedeń Greenway umożliwia poznanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego trzech krajów - Polski, Czech i Austrii. Trasa prowadzi głównie przez płaskie tereny i łagodne wzgórza, do pokonania jest tylko kilka stromych zboczy. W regionie tym znajduje się wiele obiektów o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej lub historycznej, z których kilka zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Kraków, Oświęcim i Ołomuniec).

Szlak rozpoczyna się w Krakowie, dawnej stolicy Polski i jednym z najpiękniejszych miast kraju. Z Krakowa trasa prowadzi do miasta Oświęcim, gdzie w czasie II wojny światowej istniał nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz, a dalej, przez Pszczynę i Bielsko-Białą na Śląsk Cieszyński do granicy z Czechami. W Republice Czeskiej, szlak biegnie przez Morawy Wschodnie i miasta Štramberk, Ołomuniec i Brno, a także rezerwat przyrody w regionie Morawski Karst, z jednymi z najpiękniejszych jaskiń w Europie. Pogranicze czesko-austriackie to rejon, gdzie królują winnice, chętnie zwiedzane przez podróżujących szlakiem. Trasa kończy się w leżącym nad Dunajem Wiedniu, dawnej stolicy Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego, mieście wspaniałych zabytków i muzeów.
Polska: Kraków (Wawel) - Kryspinów - Mników - Rudno - Alwernia - Wygiełzów - Dwory - Oświęcim - Harmęże - Wola - Miedźna - Pszczyna - Goczałkowice Zdrój - Zabrzeg - Landek - Mazańcowice - Bielsko Biała - Jaworze - Górki Wielkie - Nierodzim - szlak rozdziela się na dwie opcjonalne trasy:
Trasa zielona: Nierodzim - Skoczów - Goleszów - Dzięgielów - Cieszyn (przejście graniczne z republiką Czeską)
Trasa niebieska: Nierodzim - Ustroń - Wisła - Istebna - Łacki - Jasnowice (przejście graniczne z republiką Czeską)
Republika Czeska: Brno - Mikulov - Wyżyna Morawska - Olomouc - Lipnik - Helfstyn - Stary Jicin - Novy Jicin - Hukvaldy - Cesky Tesin, Rezerwaty Krajobrazowe Pomoravi i Poodří , Beskidy
Austria: Laa and der Thaya - uzdrowisko, Falkenstein - ruiny zamku, Poysdorf - miasteczko winiarskie, Wiedeń- Katedra Św. Stefana
Lokalne szlaki Greenways na Śląsku Cieszyńskim:
Trasa spacerowa śródmiejska w Cieszynie,
„Szlakiem Kwitnących Magnolii" w Cieszynie,
Trasa rowerowa "Śladami stroju Cieszyńskiego" w Goleszowie,
Szlak św. Jana Sarkandra w Skoczowie,
Ścieżka planetarna w Jaworzynce,
Szlak Jerzego Kukuczki w Istebnej,
„Via Ducalis - Droga Książęca" w powiecie cieszyńskim.
Szlak prowadzi przez miejscowości o długich tradycjach piwowarskich (duże browary oraz niewielkie, lokalne), które do dzisiaj przetrwały między innymi w: Brnie, Prerovie, Cieszynie, Żywcu, Tychach.
Wzdłuż szlaku znajdują się miejsca i obiekty związane z postacią Cesarza Franciszka Józefa i Monarchią Austriacko - Węgierską (zabytki architektury i sztuki, tradycje kulinarne itd.)
Informacje o szlaku dostępne są pod adresem: http://greenways.pl