Ostatki 2017

Ostatki tegoroczne zaczęliśmy od cotygodniowej kąpieli w Bystrej. W Tłusty Czwartek godnie ulepiliśmy przeszło 100 pączków, a następnie z radością je konsumowaliśmy. Nie było takiej rozpusty, jakby czytający miał na myśli, bo było nas 20 osób aktywnie uprawiających różne sporty: biegi, rower, rolki, morsowanie, turystyka piesza…oraz dwoje dzieci :-) Na koniec tygodnia powędrowaliśmy na czeską stronę i zdobyliśmy przełęcz Pustevny iRadhost ( opis poniżej). Już dzisiaj zapraszamy na rowerową wycieczkę i wspólne "jajeczko świateczne" 09.04.2017 nasz terminarz jest tu:www.btcbb.pl/terminarze.html

Najwyższą górą Beskidu Śąsko-Morawskiego jest Łysa Góra (1324m n.p.m.) /zdobyliśmy ją w lutym/. Kolejnymi znanymi wierzchołkami są Radhoszcz (1129m n.p.m.) oplątany licznymi legendami wraz z posągiem Radegasta.

Pustevny kraina pustelników
Przełęcz Pustevny – przełęcz położona w Beskidzie pomiędzy szczytami Radegast (1105 m n.p.m.) i Tanečnice (1084 m)
Między górami Radhošť i Tanečnice, na wysokości 1018 metrów leży najpopularniejsza miejscowość w Beskidach. Nazwa Pustevny pochodzi od pustelników, którzy zamieszkiwali tę krainę. Poszukiwali oni miejsc dalekich od cywilizacji, ostatni z nich zmarł w roku 1874. Latem Pustevny oferują liczne szlaki piesze wiodące poprzez piękną krainę, zimą – atrakcje dla narciarzy.
Pustevny – Libušín ( spalony czeka na odbudowę), Maměnka – schronisko. Te wyjątkowe zabytki zostały wybudowane w latach 1897 – 1899, wg projektu architekta Dušana Sámo Jurkoviča i budowniczego Michala Urbánka z Vsetína. Budowle powstały zgodnie z zasadami składania i łączenia ze sobą różnych elementów i motywów budownictwa ludowego. Motywy przejęto z różnych regionów Wołoszczyzny Morawskiej i Słowacji. Jurkovič swoją architekturą w Pustevnach nawiązał do bogactwa staro-nowych form zdolnych do życia.
Maměnka została wybudowana jako ludowe schronisko dla turystów w Pustevnach. Jej nazwa oddaje wszystko to, co jest dla ludu Wołoskiego wyznacznikiem szacunku i miłości. Maměnka – „Zrodzona z miłości do ojczyzny i z duszy ludowej, oby była schronieniem i pociechą dla wszystkich ludzi dobrej woli." Maměnka, ze wszystkich budowli Jurkoviča, jest tą najbardziej rozczłonkowaną w swoim zewnętrznym kształcie i dużej dynamice. Z każdej strony widoczny jest złożony zarys z zewnętrznymi arkadami
Radohost
Sanktuarium Wiary Słowiańskiej Rodzimej – Góra od tysiącleci poświęcona Radogostowi zwanemu też inaczej Bożebogiem, Ubożem lub Stopanem – będącemu Bóstwem Domu – Bogiem gościnnym, radym gościom z całego serca, ale też Dażącym Domowi – Bożem Ubóstwionym (U-Bożem – co nie ma nic wspólnego z ubóstwem czyli biedą – choć biednie było u każdego kto go nie czcił w swoim domu należycie – jego Radogościny – jego siostry-żony emanacji tejże samej Mocy, która Gniazdem Rodzinnym, Zagrodą, Właścią i Posiadłością Rodu – Włada.
Na szczycie znajduje się krzyż z 1805 roku, kaplica pw. śś. Cyryla i Metodego wraz z towarzyszącymi rzeźbami obu świętych z lat 1896-1898, oraz 46-metrowy maszt telewizyjny.