Mors - a co to takiego ??


Mors to potoczne określenie osoby uprawiającej zimą kąpiele w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych. Celem tych kąpieli jest utrzymanie ogólnej dobrej sprawności ciała i zdrowia, oraz dostosowanie organizmu do chłodnej pory roku. Rozgrzewka jest wstępem do większego wysiłku , jest po to by rozruszać , rozciągnąć, zrelaksować mięśnie, ścięgna itp. Nie przemęczamy się podczas rozgrzewki - więc nie powinna być zbyt forsowna.

Podczas rozgrzewki zapewniamy ciału takie warunki by zbyt szybko nie oddawać ciepła - najlepiej więc gdy rozgrzewkę wykonujemy np. w dresach. W ekstremalnych warunkach , a w takich kąpią się morsy , dobrze jest podczas rozgrzewki być tak ubranym by nie zgrzać się i równocześnie zbyt szybko nie oziębiać ciała. Lekki dres , czapka, rękawiczki, buty. Gdy poczujemy się rozgrzani, rozciągnięci , że przybywa nam energii - wtedy rozbieramy się i krótki czas (wg. własnego odczucia) aklimatyzujemy się z zewnętrzną temperaturą powietrza potem wody. Zanurzenie się w lodowatej wodzie wywołuje w organiźmie odruchy obronne. Zwiększa się kilkukrotnie ukrwienie tkanek. Charakterystycznym objawem jest czerwona "opalenizna" morsów po wejściu do wody. Tkanki więc są kilkukrotnie lepiej ukrwione niż w warunkach normalnych. Wzmożone ukrwienie powoduje lepszą przemianę materii, przyspiesza gojenie się urazów, regeneruje i odżywia komórki, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, również powoduje podwyższenie się progu bólu. Można skaleczyć się w wodzie i nawet nie poczuć!

Rzeczy które koniecznie należy zabrać ze sobą to:
Ręcznik, kąpielówki lub strój kąpielowy, klapki 'pod prysznic', rzeczy do przebrania, czapkę, rękawiczki, może być przydatny szlafrok i oczywiście termos z ciepłym napojem!

Musisz pamiętać, że po kąpieli w lodowatej wodzie musisz się ubrać - najlepiej szybko.
Wypracuj sobie sposób szybkiego ubierania się. Przydatny jest szlafrok , nim się można wytrzeć, ręcznik na którym można stać podczas ubierania, ciepłe trochę za duże obuwie, aby łatwo je założyć.
Nie naśladuj i nie imituj innych kąpiących się , (szczególnie gdy jest to twoja pierwsza kąpiel), ktoś, po kilkuletniej praktyce, może przebywać w lodowatej wodzie kilkanaście minut i nic mu się nie stanie. Skup się na sobie i dawkuj kontakt z zimną wodą według swoich możliwości - czyli bardzo ważny jest rozsądek.

Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mors_(cz%C5%82owiek)

Uwaga: uczestnictwo w klubie morsów na własną odpowiedzialność.