Naddunajskie krajobrazy Bratysława, Devin, Wiedeń

Naddunajskie krajobrazy Bratysława, Devin, Wiedeń.
Dunaj to druga po Wołdze najdłuższa rzeka Europy. Płynie przez 2888 km, od źródeł wypływających w niemieckim Szwarcwaldzie do delty na pograniczu Rumunii i Ukrainy, by wreszcie wlać swoje wody do Morza Czarnego.
Pierwszym miejscem był Devin
Na wysokiej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, w pobliżu starych brodów, wznoszą się ruiny zamku Devin. Od 1961 r. jest on słowackim narodowym pomnikiem kultury.
Znaleźć można tu ślady Rzymian, Celtów, Wielkich Moraw i Słowian, znanych nam z Czerwonego Kamienia Pálfich, Batorych.
Najdłużej Zamek Devín znajdował się w rękach rodu Pálfi.Za ich czasów Zamek tracił stopniowo swoje militarne znaczenie. Pełnił wówczas jedynie rolę administracyjną i powoli popadał w ruinę, aż w 1809 r. padł ofiarą imperialnych zapędów Napoleona, który pozostawił tutaj po sobie tylko ruinę. W 1935 r. Pálfi sprzedali Zamek państwu za symboliczną sumę 1000 koron.
Wiedeń
Do Wiednia drogą wodną …..
Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu.
W delcie, która jest dawną zatoką wypełnioną osadami rzecznymi, Dunaj dzieli się na trzy główne ramiona: Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe.
Na całej długości pływają statki pasażerskie oraz transportowe. Ruch jest dość spory ale widoki naddunajskie oczarowują…
Wiedeń Pałac Schönbrunn 
Na rowerach dotarłyśmy do
letniej cesarskiej rezydencji - pałac Schönbrunn - to najpopularniejsza atrakcja miasta. Nazywany "wiedeńskim Wersalem" zachwyca reprezentacyjnym gmachem, inspirowanym posiadłością Ludwika XIV. Służył członkom dynastii Habsburgów i ich znamienitym gościom. Obecnie udostępniony zwiedzającym pełni rolę jednego z najważniejszych austriackich zabytków - został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Stare miasto z Katedrą Św. Szczepana
Katedra Świętego Szczepana – duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.
W podziemiach znajdują się groby książąt z austriackiej linii Habsburgów i ważnych osobistości Austrii. 
Na koniec tradycyjny sznycel po wiedeńsku z cytrynką i sałatką ziemniaczaną.
Bratysława
Bratysława, pięknie położona nad Dunajem stolica Słowacji, żyje nieco w cieniu swoich dwóch bardziej popularnych sąsiadów: Wiednia oraz Budapesztu. A naprawdę ma się czym pochwalić! To idealne miasto na weekend, bo zaskakująco to właśnie kameralność Bratysławy sprawia, że tak dobrze się je poznaje i zwiedza. Najważniejsze zabytki spokojnie można zobaczyć tu w ciągu kilku godzin.
To co najbardziej zauroczyło mnie w Bratysławie to oczywiście jej uliczki – wąskie, brukowane, otoczone kolorowymi kamienicami. Spacerując po mieście zaglądnęłyśmy na ulicę Kapitulska– to jedna z najstarszych ulic w Bratysławie, istnieje od 1204 roku, a na jej końcu znajduje się jeden z najważniejszych zabytków w mieście: Katedrála sv. Martina. 
To największy i najważniejszy kościół w Bratysławie – to właśnie tutaj przez niemal 300 lat koronowano węgierskich monarchów. O ogromnym znaczeniu kościoła ma przypominać ważąca 300 kg pozłacana korona św. Stefana, która umieszczona została na szczycie 85-metrowej wieży. Katedra pełniła też inną funkcję, przez wiele lat stanowiła również część murów obronnych miasta.
Zamek Bratysławski majestatycznie stoi na szczycie 85-metrowego wzgórza, w dole zaś przepływa Dunaj. Strategiczne położenie budowli sprawiło, że kiedyś był to jeden z przystanków na szlaku bursztynowym. Sam zamek wielokrotnie był przebudowywany, służył jako siedziba węgierskich monarchów, ale także jako seminarium, a nawet koszary wojskowe. Po wielkim pożarze zamek popadł w ruinę i nieomal został całkowicie rozebrany, ale niektórzy poszli po rozum do głowy i postanowili, żeby budynek przywrócić do dawnej świetności.
UFO bratysławskie
Mostem SNP przechodzimy na drugą stronę Dunaju. To kolejny symbol tego miasta most z UFO na szczycie. Do końca nie wiadomo, co autor miał na myśli, ale windą można wjechać na sam szczyt, gdzie oprócz restauracji znajduje się też punkt widokowy.

 

powrót