26-29 maj 2016 Morawski Greenawys

26-29 maj 2016 Morawski Greenawys 
 
O Morawach
Morawy … leżą tuż za miedzą – znane jednak większości Polaków wyłącznie z przejazdu samochodem lub autokarem w kierunku Austrii czy Włoch. A przecież to kraj, gdzie czeka na każdego tyle do odkrycia, zwłaszcza jeżeli lubimy piękne, sielankowe krajobrazy z uroczymi zakątkami, wypełnione wiekowymi tradycjami i folklorem miasteczka i wioski, w których jakby zatrzymał się czas. Czekają tu na nas przeciekawe zabytki, stare grody gotyckie, renesansowe oraz barokowe zamki i kościoły.
 
Republikę Czeską dzielimy z historycznego punktu widzenia na: Czechy, Morawy, Śląsk, co odzwierciedla się w wielkim herbie Republiki Czeskiej , na którym widnieje w pierwszym i czwartym polu znak Czech – srebrny dwuogoniasty lew w koronie – symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł w srebrno-czerwoną szachownicę – symbol Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem – symbol Śląska.
 
Morawa rzeka
źródło – Śnieżnk po czeskiej stronie – rzeka na Morawach, we wschodniej Austrii i zachodniej Słowacji - Bratysława, dopływ Dunaju. Długość – 352 km, w tym 242 km w Czechach, 40 km jako granica czesko-słowacka i 70 km jako granica słowacko-austriacka. Powierzchnia zlewni – 26 658 km².
 
Kanał Baty
Kanał Baty to jedna z mniej znanych w Polsce atrakcji Moraw, chociaż u naszych południowych sąsiadów jest bardzo popularna. Został wybudowany przez firmę Baty w latach 1935–1938, łączący Otrokovice z Rohatce. Kanał częściowo przebiega po rzece Morawie, jednak w większości sztucznym wykopem z licznymi jazami oraz 14 śluzami i innymi dziełami technicznymi. Udostępniona długość kanału wynosi 52 km, a turyści mają do dyspozycji 8 portów i 13 przystani. Oprócz rejsów statkami spacerowymi, a także zwiedzania zabytków techniki zlokalizowanych przy kanale, można także wypożyczać tzw. hausboty, czyli pływające domy na dłuższe urlopy.
 
Dzień pierwszy 47 km/ 250 m
Pałac Milotice znajduje się na południowo-wschodnich Morawach, w miejscowości Milotice, około 8 km od Kyjova. Jest to barokowy budynek z przylegającym parkiem i ogrodem z sadami owocowymi i stawem. Oferuje odwiedzającym wgląd w życie i zwyczaje ostatnich właścicieli zamku – rodu Seilern-Aspang. Zamek jest otwarty dla publiczności od 1948 roku. Można tutaj zobaczyć oryginalnie zachowane: pokój dziecięcy, pokój guwernantki, jadalnię, salony dla gości czy pokój do palenia. Zamek jest popularnym miejscem organizacji wesel i innych imprez towarzyskich. Oprócz tradycyjnych pieszych wycieczek dostępne są wycieczki nocne i prywatne. Na zamku można wypożyczyć kostiumy z epoki i zrobić sobie w nich zdjęcia.
Drezyna - Ratiskovice
Przejażdżka drezyną o napędzie „rowerowym”  na trasie tzw. Kolei Ratíškovickiej – 3 km.
 
Dzień drugi Uherske Hradiste 58,5 km/500m
 
Uherské Hradiště to ważny ośrodek słowackich Moraw. Stąd trasa prowadzi wzdłuż rzeki Moravy, wśród pól i winnic, aż do Polešovic. Odnoga szlaku biegnie na południe, do Ostrožskiej Novej Vsi, która słynie z wód mineralnych i kąpieliska.
 
 Buchlowice – pałac oraz ogrody ze starodrzewiem.
 
 
Dzień trzeci 71 km/310m
 
„Bzenecka lipa”
 
W miasteczku Bzenec, które niedługo będzie obchodziło 1000-lecie istnienia, na uwagę zasługuje średniowieczny cmentarz żydowski. Najstarsze zachowane tu nagrobki pochodzą z XVII w. Turyści mogą też skosztować lokalnego wina, nazywanego "Bzenecká lipka" (Wino z Bzeneckiej Lipy), które swoją nazwę zawdzięcza lokalnym lipom, rosnącym w dworskim parku.
Na trasie znajduje się wiele historycznych i kulturalnych atrakcji takich jak zabytkowe miasteczko Strážnice o tradycyjnej architekturze i unikalnym muzeum na wolnym powietrzu oraz pałacem, a także piwnice winiarskie z XVI w. w miejscowości Petrov-Plže. 
 
Kanał Baty
 
Dzień czwarty 30 km/370
 
Buchlovice
Chřiby park przyrodniczy
Nazwa Chřiby może być myląca. Chřiby to z czeskiego pagórki.

    

powrót