Szlakiem Greenways - Morawski Kras

Szlakiem Greenways - Morawski Kras 30 maj - 03 kwiecień 2016

Wycieczka turystyczno-krajoznawczo-rozrywkowa Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów
 
 
Morawski Kras należy do najwspanialszego regionu krasowego w środkowej Europie. Na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Są to: jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści.
Godne uwagi są typowe krasowe kaniony Pustý i Suchý žleb, niknięcie Bíle vody pod powierzchnią a zwłaszcza jaskinia Amatérská, która jednak nie jest dostępna dla zwiedzających. Niepowtarzalne przeżycie przynosi spojrzenie w głębiny przepaści Macocha z Górnego lub Dolnego mostku. Dominantą środkowej części Morawskiego Krasu jest przepływ Rudické, gdzie pod ziemią znikają wody Jedovnickiego potoku a z powrotem na powierzchnię wypływają dopiero po dwunastokilometrowej wędrówce tajemniczym podziemiem u Byczej skały (Býčí skála) w Josefově.
Niezwykłe bogactwo oraz szeroka skala zjawisk krasowych, tak samo jak cenna fauna i flora, są pod ścisłą ochroną. Już w 1956 roku było to największe i najlepiej rozwinięte krasowe terytorium w Czechach ogłoszone chronionym regionem krajobrazowym.
 
Dzień pierwszy
 
Nasz pobyt rozpoczęliśmy zwiedzaniem Brna do którego dojechaliśmy szlakiem Greenways wzdłuż rzeki Svitavy.
Brno jest dużym, jak na czeskie warunki, miastem – ok.370 tys. mieszkańców. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z końca XI wieku, choć przypuszcza się, że zorganizowane zasiedlenie miało miejsce na tych terenach już w okresie V – VII wieku. Choć Brno nie jest stolicą państwową, mieszczą się w nim niektóre instytucje centralne, m.in. Sąd Najwyższy i Sąd Konstytucyjny
Brno znane jest m.in. z posiadania dwóch… rynków Starego Miasta. Pierwszy z nich – trójkątny namesti Svobody – jest kolejnym naszym celem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku, w średniowieczu swoje domy budowali wokół niego bogaci mieszczanie i szlachta. W 1689 r. postawiono na placu „morovy sloup”, kolumnę upamiętniającą ofiary zarazy, która nękała miasto dziesięć lat wcześniej.
Przy placu znajduje się kilka cennych zabytków architektury. XIX-wieczny Kleinův Palác, stojący na placu pod numerem 15-tym, wyróżnia się charakterystycznymi żeliwnymi elementami – jego właściciel, Franz Klein, pochodził z rodziny właścicieli hut żelaza.
Z placu Namesti Svobody wychodzimy na północ, w stronę strzelistej wieży (92 m) kościoła św.Jakuba. Kościół pochodzi z początków XIII wieku, w jego wnętrzach znajduje się m.in. grobowiec Louisa Raduit de Souches, bohaterskiego obrońcy Brna z czasów wojny trzydziestoletniej. W 1340 r. w piwnicach domu, stojącego obok kościoła, otworzono kostnicę – dziś uznawaną za drugą największą kostnicę w Europie, dostępną dla zwiedzających. Szacuje się, że w kostnicy znajdują się szczątki ok. 50 tysięcy os
Kilka kroków dalej stoi kościół św.Tomasza z połowy XIV wieku, konsekrowany w 1356 r. przez biskupa Ołomuńca w obecności króla Karola IV. Uszkodzony przez Szwedów w czasie wojny 30-letniej, został odbudowany w I połowie XVII wieku.
Reprezentacyjna ulica Jostova prowadzi do kolejnego kościoła, ale tym razem ewangelickiego – kościoła św.Jana Amosa Komensky’ego, XIX-wiecznego jednego z pierwszych i największych nie-katolickich kościołów w tej części Europy. Kościół znany jest także pod nazwą „czerwony kościół” ze względu na kolor.
Dochodzimy do budynku Teatru Narodowego w Brnie, otwartego w 1882 r. z początkową pojemnością prawie 1200 miejsc. Dziś jest to jeden z najstarszych teatrów w Czechach. Stąd już dwa kroki do Meninskiej Brany – jedynej zachowanej do dziś bramy miejskiej Brna, będącej częścią dawnych murów miejskich, o której pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku. Wraz ze zmniejszającym się znaczeniem obronnym, wieża zmieniała swoje zastosowanie, służąc m.in jako magazyn amunicji, budynek mieszkalny czy piwnica na wino. Dziś spełnia funkcje kulturalne i wystawiennicze.
Kolejnym celem jest drugi z rynków Starego Miasta w Brnie – Zelny Trh. Założony ok. XIII wieku, pierwotnie używany był, zgodnie ze swoją nazwą, jako targ owoców, warzyw i kwiatów, ale także i drobiu oraz ceramiki. Znajdował się tu także pręgierz i klatka dla przestępców. Na środku placu znajduje się XVII-wieczna fontanna Parnas, jeden z najważniejszych zabytków barokowych Brna. W górnej częsci placu stoi także pomnik św.Trójcy z 1729 r. Obok pomnika znajduje się Dietrichsteinský palác, użytkowany m.in jako budynek sądu, a odwiedzany przez znane osobistości, m.in. tuż przed bitwą pod Austerlitz przebywał tu w 1805 r. rosyjski feldmarszałek Kutuzow (upamiętnia to pamiątkowa tablica). Uwagę zwraca także czerwony budynek teatru – Divadlo Husa na provázku, czyli Palác Hausperských z Fanalu – gotycki budynek z barokową fasadą, dodaną podczas renowacji na początku XVIII wieku.
Z placu widać najbardziej znany brneński kościół – katedrę św.Piotra i Pawła, jeden z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych zabytków Brna, południowych Moraw i całych Czech (jej sylwetka znajduje się na monecie 10 czeskich koron). Jej początki datuje się na XI – XII wiek, kiedy wybudowano tu romańską kaplicę, a potem bazylikę. Kościół był kilka razy mocno uszkodzony i odbudowywany. Katedra posiada dwie okazałe wieże o wysokości 84 metry. Na jednym z boków budynku katedry znajduje się grobowiec jednego z tutejszych biskupów, Vaclava Urbana Stufflera.
Z katedrą wiąże się też ciekawa legenda – otóż jej dzwony biją codziennie o godzinie 11-tej rano, a nie w południe, jak to jest we wszystkich dzwonnicach. Związane jest to z legendą z czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy to oblegający Brno Szwedzi mieli dać miastu obietnicę, iż odpuszczą oblężenie i odejdą, jeśli nie zdobędą miasta do południa dnia 15 sierpnia. Mieszkańcy Brna postanowili oszukać Szwedów, bijąc w dzwony godzinę wcześniej i powodując koniec oblężenia miasta. Brno było jedynym miastem, które oparło się Szwedom w czasie tej wojny.
 
Zamek Špilberk stoi na wysokim  wzgórzu (290m npm.) nad miastem .
Początki zamku datuje się na XIII wiek, a w początkowym okresie był on nawet siedzibą królewską. Później stał się habsburskim więzieniem, by wreszcie stać się ważną częścią fortecy, jaką stało się miasto, odpierając wiele ataków na Brno. Na znaczeniu traci w XVIII-tym wieku, z powrotem przyjmując funkcje więzienne. Dziś jest obiektem muzealnym, udostępnionym do zwiedzania i otoczonym parkiem.
 
Browar Starobrno to browar położony w mieście Brno w Czechach. Zbudowany jako następca browaru założonego w 1325 roku, jako część zakonu Cystersów. W 2009 roku Browar Starobrno wyprodukował ponad milion hektolitrów piwa. W tym samym roku browar połączył się z Browarem Królewskim Krušovice i stał się częścią holenderskiej firmy piwowarskiej - Heineken.
 
Dzień drugi
Blansko
Blansko nazywane jest bramą Morawskiego Krasu, miasto położone jest bowiem na skraju tej pięknej krainy. Stąd wiodą szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe właśnie ku przyrodzie i jaskiniom Krasu. A samo miasto... No cóż, nie jest może najbardziej uroczym miastem, jakie można na Morawach zobaczyć, ale i tutaj turyści znajdą kilka atrakcji. Na przykład odrestaurowany renesansowy pałac, w którym obecnie znajduje się muzeum. Jednak idąc dalej znajdziemy prawdziwą perełkę w postaci drewnianego kościółka. Budowla została przeniesiona do Czech z Podkarpackiej Rusi.
Zamek Rájec nad Svitavou
Pierwsze szczegółowe zapisy historyczne o Rajcu pochodzą z 14-go wieku. W 1570 roku na miejscu twierdzy zbudowano zamek renesansowy Rájec nad Svitavou. Zamek zbudowany w stylu Ludwika XVI-go, przyciąga przede wszystkim luksusowo urządzonym wnętrzem rodu Salmów. Miłośnikom sztuki z pewnością spodoba się kolekcja porcelany orientalnej i bogaty księgozbior.
 
Ćerna Hora
Pierwsze zapisy mówiące o istnienu browaru pochodzą z XIII i XIV wieku (wtedy znanego jako BRAXATORIUM TEMPLARIORUM IN MONTE NIGRO). Nazwa potem ulegała częstej zmianie. W 1996 roku przedsiębiorstwo zostało w końcu sprywatyzowane i od tamtej chwili działa pod nazwą Pivovar Černá Hora. W 2009 firma została sprzedana i stała się częścią K Brewery Group.
Josefov - huta Francziśki obok Adamov z pierwszym wielkim piecem umożliwiającym ciągłe wytapianie surówki.
Katedra Najświętszej Marii Panny Křtiny - Perła Morawy
Křtiny są jednym z naszych najstarszych miejsc pielgrzymek. Według starej legendy w lokalnej dolinie chrzcili Cyryl i Metody. Do wspaniałej doliny Křtin już na początku 13. wieku wyprawili się przemonstaci z opacwa w Zabrdowicach u Brna, którzy zbudowali tu mały klasztor. Współczesna katedra, do której każdego roku wybierają się tysiące pielgrzymów, pochodzi z 18-go wieku.
 
Dzień trzeci
 
Rowerowymi drogami Morawskiego Krasu dotarliśmy do miejscowości Sloup, a następnie szlakiem Greenways, podziwiając ściany kanionu krasowego Pustý Źleb wśród skał i zieleni, do jaskini Punkevni
Cały teren Krasu Morawskiego poprzecinany jest gęstą siecią szlaków turystycznych i rowerowych. Wszystkie szlaki są dobrze oznaczone, prowadzą nie tylko po drogach ale także na szlakach leśnych w pięknej okolicy Krasu Morawskiego.
 
Jaskinie Sloupsko-Śošůvské
Jaskinie znajdują się na południowych krańcach miasteczka Sloup w Sloupské dolinie. Należą do systemu Amatorskich jaskiń, który jest najdłuższym systemem jaskiń w Czechach. Sloupsko-šošůvské jaskinie są rozległym kompleksem katedr, korytarzy i ogromnych podziemnych przepaści wytworzonych na dwóch piętrach. Komora nazywana jaskinią Eliščina ma wspaniałą akustykę i dlatego okazyjnie jest wykorzystywana do koncertów muzyki kameralnej.
 
Jaskinie Punkevní
Są to najbardziej pooularne jaskinie Morawskiego Krasu - leżą dwa kilometry od Skalnego Młyna (Skalní Mlýn) i są dostępne dzięki wejściu w ścianie kanionu krasowego Pustý žleb. Swoją popularność zyskały dzięki temu, że umożliwiają odwiedzającym dostanie się na dno przepaści Macocha a zarówno podjęcie romantycznego spływu łódeczkami na podziemnej rzeczce Punkvi. Najwspanialsze jaskinie Morawskiego Krasu.
 
Dzień czwarty
 
Rakovecké Dolina Nature Park
Rakovecké Dolina znajduje się między miejsowościami Jedovnice i Račice. Powierzchnia parku wynosi 1270 ha.
W Račice na wzgórzu dominuje renesansowy zamek. Został on zbudowany na miejscu dawnego zamku z lat 1275 - 1285.
Trasy wiodą dolinami, wzdłuż meandrującego strumienia Rakovec, wokół wilgotne łąki z bujną roślinnością .
Obszar ten jest otoczony ochroną dla zachowania lasów, rzadkich zwierząt i roślin. W dolinie znajdują się pozostałości dwóch opuszczonych średniowiecznych osad - Bystřec i Falcon. Na 36 ha, rezerwat przyrody Rakovec, a w dolinie szlak Rakovecké doliny.
……pobyt nasz znajdował się na autocampingu Olsovec nad jeziorem w którym codziennie rano zażywaliśmy kąpieli
Następny wyjazd planujemy na 26-29 maj 2016

powrót