PRZED-ANDRZEJKI TURYSTYCZNE

PRZED-ANDRZEJKI TURYSTYCZNE

SZKLARSKA PORĘBA - SZRENICA - ŚNIEŻKA /20.11- 22.11/

Miniony weekend to był czas górskich wędrówek. W skrócie, żeby nie zanudzać wyglądało to tak :
DZIEŃ PIERWSZY: cel wyprawy schronisko Odrodzenie na wysokości 1236 m n.p.m. Żeby dotrzeć do noclegu wystartowaliśmy z Jeleniej Góry PKS-em do Szklarskiej Poręby skąd pieszo przez Wodospad Kamieńczyka, halę Szrenicką, Śnieżne Kotły ( 1472 m n.p.m. ) i przełęcz Karkonoską dotarliśmy do celu.
 
Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m., niem. Zackelfall) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

DZIEŃ DRUGI: cel - schronisko Dom Śląski : ze schroniska Odrodzenie, przez Równie pod Śnieżką dotarliśmy do noclegu zlokalizowanego na wysokości 1394 m n.p.m. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżka ( 1602 m n.p.m.)
 
Śnieżka- najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym - gołoborze, będącym efektem wietrzenia mrozowego. Wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety Śnieżka posiada niezwykle surowy klimat - średnio przez 200 dni w roku temperatura spada poniżej zera, często wiejące, porywiste wiatry przekraczają prędkość 30 m/s, a przez większą część roku sam szczyt tonie w chmurach. 
Najbliższe Schronisko znajduje się niżej, na równi pod Śnieżką - Dom Śląski - tam oferowane są miejsca noclegowe z czego skorzystaliśmy.

DZIEŃ TRZECI: powrót do Jeleniej Góry: z Domu Śląskiego niebieskim szlakiem przez Strzechę Akademicką i najstarsze w Polsce schronisko Samotnia następnie Świątynię Wang w Karpaczu.
 
Kościółek Wang położony jest w połowie drogi z Karpacza Dolnego na Śnieżkę na zboczu Czarnej Góry.
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru. 

powrót