„Kraina Lessowych Wąwozów”

„Kraina Lessowych Wąwozów”
   Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, a jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów, które znajdują się w Naszym regionie.
 
   To wyjątkowy, poprzecinany wąwozami i jarami region z  charakterystycznymi dla tego miejsca najwyższymi średnimi temperaturami powietrza oraz najdłuższym okresem wegetacji. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin, a także niezwykle zróżnicowana fauna. Na obszarze tym ustytuowanych jest kilka rodzajów cennych przyrodniczo obszarów, takich jak: rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu. Największy z nich - Kazimierski Park Krajobrazowy wraz ze swoją otuliną, zasięgiem obejmuj ponad połowę  Krainy Lessowych Wąwozów. Sercem regionu jest rzeka Wisła wraz ze swoimi rozlewiskami i dopływami, otoczonymi malowniczymi brzegami.
 
Nasza baza znajdowała się w Puławach gdzie zwiedziliśmy najbardziej okazały  pałac Czartoryskich, wzniesiony pierwotnie przez Lubomirskich według barokowego projektu Tylmana z Gameren w latach 1676-1679. Do dzisiaj z tamtej budowli pozostało przyziemie od strony Łachy Wiślanej i sień na parterze za wejściem głównym. Spalony w 1706 r. przez Szwedów, pałac odbudowali w latach 1722-1736 Sieniawscy i Czartoryscy, według rokokowego projektu Jana Zygmunta Deybla. Ostatecznie w latach 1785-1810 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym przez Czartoryskich według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Wnętrza centralnej – zabytkowej części pałacu w 2005 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. Pałac Czartoryskich jest siedzibą Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 30 ha. Pierwotnie został założony przez Lubomirscy, jako park regularny, i od tamtego czasu podążał za zmianami stylu puławskiej rezydencji. W latach 1731-1736 przybrał styl francuski. W latach 1798-1806 księżna Izabela zmieniła go w ogród romantyczny w stylu angielskim, umieszczając w nim szereg budowli ogrodowych i rzeźb. W tym stanie park przetrwał do dzisiaj.
Świątynia Sybilli, zbudowana na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem
Najciekawsza budowla znajdująca się w parku to Świątynia Sybilli (d. Świątynia Pamięci), wybudowana w latach 1798-1801 według projektu Aignera na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. W roku 1801 Izabela Czartoryska założyła tutaj pierwsze w Polsce muzeum, mające pobudzać patriotyzm w okupowanej Polsce.
 
Domek gotycki w Parku Czartoryskich
Niedaleko Świątyni Sybilli znajduje się Dom Gotycki, wybudowany w latach 1800-09 również według projektu Aignera, otwarty z okazji pobytu w Puławach Józefa Poniatowskiego. Jest on obecnie siedzibą Muzeum RegionalnegoPTTK.
 
Kazimierz Dolny Jest częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Kazimierz przywitał nas deszczową pogodą ale mimo wszystko jego urok wynagrodził niedogodności podróży. Przysiedliśmy więc na chwilę by ruszyć w poszukiwaniu uroków wąwozów lessowych.
 
Kolejny dzień skierował nas do Nałęczowa
 
Nałęczów leży w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego, jako zespół architektoniczno-krajobrazowy. Atrakcje turystyczne Nałęczowa to: pochodzący z połowy XVIII wieku Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi, różnorodnym drzewostanem i najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Nałęczowa - Pałacem Małachowskich.
W Nałęczowie bywali i tworzyli między innymi: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina.
 
Wokół Nałęczowa rozciąga się gęsta sieć wąwozów lessowych z bogatą, bujną roślinnością. Właściwości lecznicze mikroklimatu Nałęczowa i okolic powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób układu krążenia. "Nałęczów leczy serce". Obecnie w lecznictwie uzdrowiskowym obok walorów klimatycznych wykorzystywany jest cały wachlarz możliwości jakimi dysponuje współczesna terapia balneoklimatyczna. Już od dwóch wieków wykorzystywane jest lecznicze działanie naturalnej wody mineralnej, której skład chemiczny jest porównywalny z wodami słynnego Spa. Specyficzny mikroklimat i źródła wód mineralnych to główne tworzywa walorów uzdrowiska. To tutaj produkowana jest słynna woda "Nałęczowianka". Nałęczów jest idealnym miejscem dla ludzi z chorym sercem oraz turystów spragnionych obcowania z pięknym krajobrazem i nieskażoną przyrodą. Gwarantuje poprawę stanu zdrowia, doskonały relaks i aktywny wypoczynek.
 
Z Nałęczowa do Gołębia.
 
MUZEUM NIETYPOWYCH ROWERÓW.
Muzeum znajduje się w miejscowości Gołąb w przy trasie nr 801 Warszawa - Dęblin - Puławy - Kazimierz Dolny.

     Mogliśmy obejrzeć, a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Odwiedzający mogą osobiście wozić siebie i innych rikszą i innymi pojazdami.

         Właściciel muzeum osobiście oprowadza i opowiada o  "Naprawie i konserwacji roweru", "Historii roweru", "Rower ekologiczny - Pojazd przyszłości", "Czy Światu zabraknie energii".
      Po dobrej zabawie można odpocząć i… obejrzeć muzeum pijaństwa – jako dodatkowa atrakcja.
 
Nasz powrót.
 W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sandomierz gdzie odbywały się dożynki.
 Malowniczy korowód przemaszerował przez rynek, a my za nim….do Pacanowa…:
 
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie zostało powołane w 2005 roku przez Gminę Pacanów i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w celu przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Pomysłodawcą idei jest Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. Z jego inicjatywy w 2003r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. Festiwal stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego dziecięcego ośrodka kultury o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest bawiąc uczyć. Nie ma w Polsce lepszego miejsca na taką działalność jak właśnie Pacanów,  którego po całym świecie szukał rezolutny Koziołek Matołek.

Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie- w wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr.
….z listów do Koziołka:
cześć koziołku matołku
koziołku matołku kiedy masz urodziny czy podkuli ci kopyta czy zwierzątka parzysto kopytna kuje się inaczej niż nie parzysto kopytne a ile masz lat czy dotarłeś do Pacanowa to wszystko, liczę na twoją odpowiedź…….
 

powrót