Część I 16. Martinský retro bicyklový deň. Via ferrata na Martinské hole

 Część I  16. Martinský retro bicyklový deň.Via ferrata na Martinské hole.

 

W ramach współpracy transgranicznej przedstawiciele Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów w dniach 23-25.05.14 odwiedzili miasto Martin położone na Słowacji w rejonie Turiec.
Cykliści nie bez powodu znaleźli się właśnie w tym czasie w Martinie, zostali „pozvani” przez partnera projektowego Turčianska bicyklová skupina JUS do uczestniczenia w „Martinský retro bicyklový deň”,  akcji promującej  projekt „Międzynarodowy szlak zamkowy”
 
Projekt ma charakter poznawczy, promuje odkrywanie historycznego bogactwa regionu Beskidy wskazując ciekawe historycznie miejsca na trasie rowerowej biegnącej z Bielska-Białej do Martina.
Miejsca te dokładnie pokazane są na filmie DVD wyprodukowanym w ramach w/w projektu w języku polskim i słowackim, który otrzymaliśmy od naszego partnera.
Pobyt w Martinie był okazją  do poznania atrakcji tego miasta, nie tylko rowerowych.
 
 
            Ferrata szlak położony w południowej części pasma górskiego Mała Fatra prowadzi na szczyt Martinske hole, został zdobyty przez uczestników naszej wyprawy: Jolę, Beatę, Irminę, Magdę, Krzyśka, Bartosza, Piotra, Dominika, Olka, Alana i Oskara . Szlak jest trudny dlatego został zabezpieczony przy użyciu drabinek , stalowych linek i stopni. Biegnie wzdłuż potoku górskiego, którego zimna czysta woda smakuje wybornie.
            Nie bylibyśmy prawdziwymi cyklistami gdybyśmy nie wsiedli na rower i nie zwiedzili okolicy na dwóch kółkach. Rejon Turca dzięki TBS-JUS może pochwalić się siecią dobrze oznakowanych tras rowerowych.
Jedna z nich Cyklomagistrala polsko -słowacka łączy Martin z Bielsko -Białą , trasa ma długość 163 km.
 
            Słowaccy rowerzyści po zmaganiach na rowerze mogą odpocząć na wieżach widokowych  z myślą o nich zbudowanych. Wieże widokowe to drewniane konstrukcje ustawione na pagórkach, z których rozpościera się wspaniały widok na panoramę Turca. Na jednej z takich wież  w Necpal koło Martina i my podziwialiśmy krajobraz usłany zielonymi pagórkami w oddali obtoczony pobliskimi szczytami.
 
 
            W niedziele 25 maja wzięliśmy udział w „Martinský retro bicyklový deň”. Wielu cyklistów pojawiło sie na martinskim rynku na „ starych” rowerach. Damskie dwukołowce były ozdobione koszykami do których włożono kwiaty, a same cyklistki prezentowały się wspaniale w krótkich kolorowych sukienkach, panowie w białych koszulach i w kaszkietach , beretach a nawet perukach na głowie nie odbiegali niczym od pań.

 

Rowerzyści do pokonania mieli odcinek liczący sobie 26 km na trasie: Martin, Košťany,  Žabokreky,  Necpál w którym przewidziano godzinny odpoczynek pod i na wieży widokowej, dla najmłodszych zorganizowano konkurencje sprawnościowe. Każdy z uczestników mógł poczęstować się  jogurtem i croissantem. Droga powrotna przebiegała przez Žabokreky, Dražkovce Tomčany z meta na rynku w Martinie.
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka  2007-2013 oraz z budżetu państwa
w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

powrót