Stara Wieś - gospodarz półmetka 43 BRRR

Stara Wieś  została założona w XIII w. przez przybyszów z Europy Zachodniej, którzy osiedlili się tu na „prawie niemieckim” i wówczas została nazwana Wilhelmsdorf. Nazwa miejscowości - Stara Wieś funkcjonuje od 1444 roku. Położona jest na malowniczym, pagórkowatym terenie, z licznymi wąwozami, jarami, dolinami rzek i skupiskami drzew. Przez teren wioski przebiega rzeka w okolicach której powstały stawy rybne.  Najpiękniejszym punktem widokowym jest położona na wysokości 306 m. n. p. m . tzw. Biała Glina. Z tego miejsca można podziwiać malowniczą panoramę Beskidów. To tutaj stoi okazały Krzyż Milenijny postawiony w 2000 roku.

Do najcenniejszych zabytków Starej Wsi możemy zaliczyć kościół parafialny z 1522 roku, dwór i starą szkołę w której mieści się Izba Regionalna. Wymienione obiekty znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. 

Gmina Wilamowice

Zachęcamy do odwiedzania Gminy Wilamowice na rowerze! Bezpłatne mapy trasy w Wilamowicach dostępne podczas zapisów na rajd w biurze ul. Krasińskiego 5a.

WILAMOWSKI SZLAK OGRODÓW

Link do trasy: http://www.projekt.btcbb.pl/39-mapa-rowerowa.html#content

Trasa rowerowa licząca 26km w gminie Wilamowice, trasa w postaci pętli poprowadzona jest przez Pisarzowice, Hecznarowice, Wilamowice, Dankowice i Starą Wieś.

 
Przebieg trasy nr 006 – „Wilamowski szlak ogrodów":
       Pisarzowice
Ulicami: Czernichowska, Liliowa, Wodna, Pańska, Przecznia, Ogrodnicza, Szkolna, Kolonia.
Hecznarowice
Ulicami: Szkolna, Krakowska, Jana Pawła II, Handlowa.
Wilamowice
Ulicami: Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego.
       Dankowice
Ulicami: Piłsudskiego, Okrężna,Wiela, Oświęcimska, Browarnik, Świetego Wojciecha.
Stara Wieś
Ulicami: Dolna, Pielgrzymów, Społeczna, Czernichowska.
 
Dojazd z Bielska-Białej: szlakiem niebieskim ( Dookoła Bielska-Białej), z Hałcnowa ulicą Janowicką, w prawo w Zagrody, w lewo w Jowisza, w lewo Taterniczą do Czernichowskiej w Pisarzowicach, tam skręcamy w lewo i po 70 metrach jesteśmy na WILAMOWSKIM SZLAK OGRODÓW.

Wilamowice – pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”- potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w stare drewniane zabudowania i kościoły.

Pisarzowice -  położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych. W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.

Hecznarowice - miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.

Zasole Bielańskie - urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły

Dankowice -  położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku z inicjatywy rodziny Habsburgów i kościół Św. Wojciecha.

Stara Wieś - miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie w centrum Starej Wsi, w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku. W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego i Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.

Zapraszamy do odwiedzenia

Herbaciarni otoczonych ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu

Trasa wilamowskich ogrodów

 1. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek

  Szkółka znana z uprawy azalii i różaneczników oraz rzadkich odmian krzewów iglastych. Na miejscu dostępna jest urocza kawiarnia, gdzie wśród zieleni możemy spokojnie wypocząć. Trzy razy do roku można też zwiedzać prywatny ogród z kolekcją różaneczników.
  Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00, http://www.azalia.pl

 2. Szkółka Krzewów Ozdobnych Kubiczek

  Ciekawy zakątek dla kolekcjonerów roślin szczepionych. Można tu z dala od tłumu rozprostować nogi i nacieszyć oczy różnorodnością zieleni. Dla zwiedzających czeka kilka ciekawie urządzonych ogrodów ,w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas organizowanych imprez plenerowych odbywają się tutaj koncerty oraz inne atrakcje.
  Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00, http://www.kubiczek.com.pl

 3. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko

  Znajdziemy tu ogród w stylu japońskim, gdzie możemy poczuć klimat dalekiego wschodu. Rzadko spotykane rośliny, unikatowa architektura i stylowa herbaciarnia pozwalająca ugasić pragnienie.
  Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00, http://www.pudelko.com.pl

 4. Szkółka Krzewów Ozdobnych i Ogrody do zwiedzania Milczyński

  Mamy tu kilkanaście ogródków w których, każdy znajdzie odpowiedni zakątek do wypoczynku i czerpania inspiracji do własnego ogrodu. Znajdziemy tu aranżacje wykorzystujące zarówno typowe jak i mało znane rośliny, oraz zupełnie niekonwencjonalne zastosowania materiałów dekoracyjnych.
  Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: 7 dni w tygodniu, http://www.milczynski.com.pl

powrót