18.09.2016 - 41 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy

Już 18.09.2016 startujemy z kolejną, 41 edycją Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Bielsku-Białej. Tradycyjnie, Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów jest głównym organizatorem rajdu, gmina Bielsko-Biała udziela wsparcia finansowego oraz rzeczowego. Wszelkich szczegółów szukajcie na podstronie rajdowej - www.btcbb.pl/rodzinne-rajdy-rowerowe.html, oraz na naszym profilu na Facebooku.
 
Rajd promuje  trasę 001 „ Dookoła Bielska-Białej” – 52 km  
Trasa ta to pętla ulicami: Leszczyńską, Piaskową, bulwarami wzdłuż potoku Straconka, Zawodzie, Ks. Brzóski, Polną, Wróblowicką, Admiralską przejazd przez Krakowską.
Gmina Kozyulicami: Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolową, Młyńską, Nadbrzeżną, Graniczną.
Hałcnów ulicami: Bielską, Do Lasu, Tartaczną, Zagrody, Janowicką, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów, Bystrą, Barkowską, Komorowicką, Mazańcowicką.
Stare Bielsko ulicami: Poligonową przejazd przez Andersa, Dumki, Spółdzielczą, Dębową, Kaskadową,
Wapienica ulicami: Rudawka przejazd przez most nad droga ekspresową, Londzina, Mazurską, Dzwonkową, przejazd przez Cieszyńską, Średnią
Jaworze ulicami: Jaworzańską, Miętową, Zapora, Dębowiec, Skarpową, Karpacką, Karbową,
Cygański Las ulicami: Olszówka, Pocztową, Srebrną, Pszczelą, Czołgistów, Ustronie, Willową, Bystrzańską, przejazd kładką dla rowerów na drugą stronę rzeki Biała, Kusia, Paproci Kolejową, Gen. Maczka , Leszczyńską.
 
                                                     Zapraszamy do odwiedzenia Gminy Kozy
                                                                                            www.kozy.pl/
 
Miejscowa legenda o powstaniu miejscowości przenosi nas do czasów wielkiego najazdu tatarskiego w 1241 roku. Według podań Tatarzy doszczętnie zniszczyli osadę. Złupione tereny wizytował władca tych ziem. Miał on wypatrzyć dwie, ocalałe po napaści, pasące się na łące kozy i to wydarzenie dało początek nazwie wsi. Miejscowość po raz pierwszy wymieniona była w wykazie dziesięciny papieskiej z 1325 jako „Duabuscapris seu Siffridivilla" (Dwie Kozy wieś Zygfryda).
Od 1954r. miejscowość stanowi odrębną jednostkę administracyjną - jednowioskową Gminę Kozy.
 
Ze względu na posiadane walory historyczne, przyrodnicze i widokowe Kozy stanowią doskonałe miejsce zarówno do osiedlenia się jak i do pieszych i rowerowych wypadów turystycznych oraz wycieczek. Szlaki turystyczne przecinające łagodne stoki górskie sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Miłośnicy tradycji i historii znajdą tu bogactwo wiedzy o ponad siedmiowiekowej, lokalnej historii.
 
         Wieś położona jest po obu stronach drogi krajowej nr 52 z Bielska do Krakowa,  u podnóża Beskidu Małego, w województwie śląskim, powiecie bielskim. Zajmuje obszar 27 km2  z czego  1/3  stanowi  zwarty kompleks leśny porastający zbocza gór. Liczą  ponad 12,7 tysięcy mieszkańców (dane na koniec 2015r.)
 
Odremontowany budynek dawnych właścicieli miejscowości - Pałac Czeczów - stanowi bazę wielorakich form, wspierających lokalne inicjatywy twórcze. Gminne sale: koncertowa, widowiskowa i sportowa przyciągają wystawców i organizatorów różnorodnych imprez integracyjnych, kulturalnych i sportowych. Centrum Sportowo – Widowiskowe z basenem oferuje szeroką gamę zajęć sportowo-rekreacyjnych. Jest stadion, ogólnodostępny kompleks boisk sportowych, zewnętrzna siłownia, skatepark i dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci.
 
Gmina posiada też wydzielony plac targowy gdzie w każdy piątek odbywa się tradycyjny handel, a raz w miesiącu jedyny w tej okolicy bazar staroci zwany „Pchlim Targiem”.Tu od pokoleń przyrządza się "koziańskie duszonki" pyszną i aromatyczną potrawę i gra w karty w grę zwaną tarokami. Rywalizacji w tych dyscyplinach dedykowane są specjalne zawody i coroczne festiwale. Mają  tu miejsce cykliczne imprezy promujące dorobek Gminy. I przyznaje się nawet  lokalne wyróżnienia za szczególne osiągnięcia: Semper Melior i Platan.
Potwierdzenie tych faktów można znaleźć odwiedzając naszą miejscowość
 
W Kozach warto zobaczyć :
 
ZABYTKI:
Zespół pałacowo parkowy - zabytkowy XVIII wieczny kompleks w obrębie pomiędzy ulicami: Krakowską, Szkolną, Kościelną, Parkową, na który składają się: budynek pałacu z dawną dworską kaplicą, dwie oficyny, park w stylu angielskimi oraz dawne zabudowania gospodarcze. 
Pałac Czeczówneoklasycystyczny, z półkolistym ryzalitem od północy i dobudowaną kaplicą od zachodu i kuchnią od strony wschodniej. Dawna siedziba właścicieli Kóz. Odrestaurowany w latach 2012- 2013. Mieści się tu: Gminna Biblioteka Publiczna wraz czytelnią, Izba Historyczna im. A. Zubera, a także: sala koncertowa, galeria wystawiennicza oraz pracownie Domu Kultury w Kozach.
Oficyna Lewa- piętrowy budynek datowany na 1706 rok. Pierwotnie na parterze mieścił się duży piec chlebowy, pralnia, prasowalnia i szwalnia dworska. Piętro budynku zajmowali administratorzy majątku, leśnicy i miejscowi nauczyciele. W czasie działań wojennych był tu szpital.
Oficyna prawa - powstała na początku XVIII wieku. Pierwotnie na piętrze i na strychu był podręczny spichlerz, a  na parterze magazyny żywnościowe i duża kuchnia dworska. Po dobudowaniu kuchni do prawego skrzydła pałacu piętro zostało przerobione na archiwum i mieszkania dla służących i kucharek. Po wojnie miała tam warsztat Szkoła Rolnicza działająca w Pałacu.
Obecnie obie oficyny są gminnymi mieszkaniami komunalnymi.
Owczarnia / stodoła pod Św.Florianem(własność prywatna) –unikatowa, barokowa, czworoboczna budowla  gospodarcza, z kwadratowym dziedzińcem, z kilkoma bramami przejazdowymi. Kryta gontem. Powstała w czasach kiedy właścicielami Kóz byli Rejowie z Nagłowic
Park pałacowy-zabytkowypark w stylu angielskim ze starodrzewiem i zabytkowymi urządzeniami parkowymi. Niedawno powstał tutaj również zielony labirynt, którego strzegą dwie, symboliczne kózki.
 Platan - rosnący przed pałacem, to piękne i wyjątkowe i ważne dla mieszkańców drzewo, które  zdobyło I miejsce w krajowym i II miejsce  w europejskim konkursie Drzewo Roku znajduje się tuż obok zabytkowej, czynnej i obecnie oświetlonej fontanny przed pałacem.
Lodownia – to ponad 200-letnia budowla, która znajduje się w północnej części parku. Stanowi jeden z najciekawszych punktów parkowego krajobrazu. Niedawno wzmocniono jej konstrukcję, odsłonięto fragment korytarza i kamiennego pierścienia. Założono kratę zabezpieczającą oraz  specjalne oświetlenie, które umożliwiają  obejrzenie wnętrza.
Kościół pod wezwaniem Świętych App Szymona i Judy Tadeusza - wzniesiony w ciągu jednego roku (przełom 1901-1902) w miejsce rozebranego drewnianego kościółka (z XVI w). Murowany, jednonawowy z transeptem, w połączeniu stylów neoromańskiego z neogotyckim wg projektu Karola Steinhofera z Wiednia. W ołtarzu głównym znajduje się  rzeźba Matki Boskiej Różańcowej przeniesiona z kapliczki pod lasem. Na kościele tablice upamiętniające poległych w walce o wolność. Obok kościoła znajdują się zabudowania plebani z zabytkową wozownią, kamienny krzyż dziękczynny oraz obelisk początkujący Szlak Papieski.
Kaplica cmentarna-powstała ok.1890 roku, Na froncie kaplicy znajduje się rzeźbiony fragment herbu Czeczów i płaskorzeźba "Niewiasty u grobu Pana Jezusa", których wykonanie przypisywane jest włoskiemu mistrzowi kamieniarskiemu Antonio Linassiemu oraz tablica upamiętniająca fakt wygłoszenia w tym miejscu kazania przez Jana Pawła II. Podziemie kaplicy jest grobowcem ostatnich właścicieli wsi - rodziny Czecz de Lindewald.
TERENY SPACEROWE
Hrobacza Łąka (828m n.p.m.), - szczyt góry rozświetla z daleka widoczny, 35 metrowy krzyż, będący dziękczynnym  votum mieszkańców okolicznych miejscowości. Z Centrum Kóz możemy dotrzeć do schroniska na szczycie w 1,5 godziny. Wiedzie tam szeroka droga,  wytyczone szlaki turystyczne i leśne dukty. Po osiągnięciu celu można rozkoszować się piękną panoramą Beskidów i odpoczywać na  rozległych dwóch polanach. To wymarzone miejsce na  rajdy, szkolne wycieczki, niedzielne wypady i pikniki rodzinne.
Przełęcz „U Panienki ( 741 m. n.p.m.), Tutaj rozwidlają się szlaki turystyczne. Jej nazwa pochodzi od kamiennej kapliczki Matki Boskiej, ufundowanej w 1884 roku przez miejscowego nadleśniczego jako votum za uratowanie życia.
Kamieniołom. Tak potocznie przyjęło się nazywać  widoczne z odległych terenów na  tle lasu wyrobiska dawnej kopalni piaskowca,  która  w latach 1911-1994 wydobywała kamień dla drogownictwa i kolejnictwa. Obecnie są to rozległe tereny rekreacyjne. W centralnej części znajduje się urokliwy staw powstały z zalania terenu wyrobiska. Obszar ten stanowi teren Parku Krajobrazowego i został ogłoszony w 2012 roku  II cudem Beskidu Małego. Flora oraz fauna, a także odsłonięte na urwiskach świetnie widoczne warstwy geologiczne stanowić mogą lekcję przyrody i geografii dla wszystkich zwiedzających te tereny.
Wilczy Staw to uroczysko będące pozostałością dawnego, leśnego zbiornika obecnie połączonego z dobudowanym, większym stawem retencyjnym. Dojść do niego można od ulicy Tęczowej lub z poziomu stawu w kamieniołomie kierując się na wchód. Specyficzne usytuowanie obu stawów powoduje, że odbicie otaczającego krajobrazu w tafli wody daje niezwykłe efekty i jest bardzo atrakcyjnym miejscem fotograficznych i malarskich plenerów.
Kapliczka „Pod Panienką” to bardzo szczególne i znane miejsce lokalnego kultu NMP Różańcowej. Znajduje się na dużej polanie pod samym lasem stanowiąc fragment „Papieskiego szlaku”. Murowana, zadaszona obecnie kapliczka, zawiera kopię rzeźby  figury Matki Boskiej. Jej oryginał został ukoronowany w 2000 roku i przeniesiony na ołtarz główny do miejscowego kościoła. Kapliczka jest miejscem indywidualnego i zbiorowego pielgrzymowania  mieszkańców od prawie 200 lat.
 
Szlaki Turystyczne i rekreacyjne w Kozach
 
szlak żółty - od stacji PKP w Kozach na szczyt Hrobaczej Łąki i w kierunku przysiółka Żarnówka Mała (okolice zapory Porąbka).
szlak czerwony - ze Straconki przez Gaiki, przełęcz U Panienki przez szczyt Hrobaczej Łąki, a dalej przez rezerwat Zasolnica do Porąbki.
szlak niebieski - od ulicy Krakowskiej w Kozach do Żarnówki Małej.
szlak czarny – od ul. Bielskiej w Kozach do przełęczy U Panienki, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym i żółtym prowadzącym w stronę Hrobaczej Łąki.
 
szlak turystyczny „ na Trzonkę” prowadzi od Pałacu Czeczów w Kozach, poprzez szczyt Hrobaczej Łąki, Bujakowski Groń do Zamku na Wołku, a następnie poprzez Porąbkę, do Chaty na Trzonce
 
szlak Papieski –od kościoła przy Placu ks. Kochaja poprzez Kamieniołom
na szczyt Hrobaczej Łąki, przełęcz U Panienki,  a potem w stronę Magurki do  Straconki.
 
Trasy Nordic Walking stanowią o trzy pętle spacerowe mające swój początek i koniec przy ulicy Południowej i Beskidzkiej  w Kozach. Dwie z nich to trasy krótsze (do 3 km) trzecia obejmuje dodatkowo tereny Lipnika i ma długość 10 km.
 
Trasa rowerowa 001 prowadziod  Bielska–Białej  ulicami: Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolowa, Młyńską, Nadbrzeżną w kierunku Pisarzowic.
 
 

powrót