Sprawozdanie z 40 Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Bielsku-Białej

SPRAWOZDANIE
Z JUBILEUSZOWEGO 40 BIELSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO
POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ
W DNIU 24.04.2016


40 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy  promuje drogę rowerową wzdłuż rzeki Białej
Dnia 24 kwietnia 2016 roku odbył się jubileuszowy 40 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy, pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, z cyklu Beskidzkich Rodzinnych Rajdów Rowerowych. To historyczny moment dla przeszło 90 000 rowerzystów, którzy na przestrzeni 20 lat uczestniczyli w 39 edycjach Rajdu. Przejechaliśmy przeszło 1500 km, odwiedzając wszystkie możliwe miejscowości dookoła  Bielska-Białej.
Na start na Placu Ratuszowym pomimo fatalnej aury i temperatury około 1stopnia Celsjusa przybyło blisko 1500 sympatyków dwóch kółek . Z okazji jubileuszu 20-lecia rajdów na starcie rowerzyści oglądali historyczną wystawę pokazującą 39 edycji Bielskich Rodzinnych Rajdów Rowerowych przygotowaną przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.

Rowerzystów na starcie przywitał Prezydent Jacek Krywult, który wręczył Prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów Jolancie Koźmin srebrną paterę z okazji jubileuszu 20 lat rajdów. Start uświetnił występ KAPELI GÓRALSKIEJ z DK w Wapienicy, która wygrywała hymn rajdowy. O godz. 9:30 po tradycyjnym odliczaniu i przy dźwiękach dzwonków rowerowych  peleton ruszył z Placu Ratuszowego  w Bielsku-Białej na trasę pierwszego etapu o długości 13 km, na półmetek w Czechowicach-Dziedzicach na terenie MOSIR-u. W trakcie przejazdu do peletonu dołączali kolejni rowerzyści by przy nadal niskiej temperaturze ale już bezdeszczowej pogodzie wjechać na teren MOSIR-u.
Uczestnicy rajdu zostali serdecznie powitani na półmetku przez gospodarzy miasta i dyrektora MOSIR-u Pawła Łękawę. Tradycyjnie  uczestnicy rajdu brali udział w konkurencjach sprawnościowych oraz weryfikowali się w konkurencjach regulaminowych.
   
Po  godzinnej przerwie rowerzyści podążyli na trasę drugiego etapu o długości 18 km              na metę rajdu zlokalizowaną na terenie ZIAD-u wjazd od ul. Bliskiej. Oprawę artystyczną zapewniła KAPELA GÓRALSKA z DK w Wapienicy. Posiłek dla rowerzystów, pyszną grochówkę przygotowało PO ŚWIECIE KUCHNI.

 

Na mecie wręczono nagrody  zwycięzcom konkurencji regulaminowych. Wyniki konkurencji regulaminowych 40-go Bielsko-Bialskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego były następujące:

Najliczniejsza rodzina, która nie wygrała w poprzednich edycjach:
RODZINA WIŚNIEWSCY – 9 OSÓB

Najliczniejsza grupa zorganizowana I miejsce:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE  -  33 OSOBY

 

Najstarszy uczestnik rajdu, który nie wygrał w poprzednich edycjach:
PAWLAK STANISŁAW  -  23.05.1943 R.

Najmłodszy uczestnik rajdu jadący samodzielnie, który nie wygrał w poprzednich edycjach:
KOWALCZYK KAMIL -  14.05.2011

Najmłodszy uczestnik rajdu jadący niesamodzielnie, który nie wygrał w poprzednich edycjach:
POLA TRESZCZYŃSKA -  28.11.2014


 
Najliczniejsza reprezentacja szkoły:

I miejsce wśród szkół podstawowych:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 38
 
I miejsce wśród szkół gimnazjalnych:
GIMNAZJUM NR 5 IMIENIA CYPRIANA KAMILA NORWIDA

I miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych:
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I SAMOCHODOWYCH

I miejsce kategorii szkoły poniżej 100 osób:
DWUJĘCZYCZNA  SZKOŁA PODSTAWOWA PRIMARY STEPS

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu DOKOŃCZ ZDANIE  W BIELSKU-BIAŁEJ ROWERZYŚCI ……………………………………” .

Komisja konkursowa w składzie:
Jolanta Kalinowska, Magdalena Leśniak I Grzegorz Szałaciński wyłoniła laureatów na hasło promujące  40 Rodzinny Rajd Rowerowy w Bielsku-Białej.
 
  1. Pierwsze miejsce: nagroda w postaci roweru, ufundowana przez firmę Grupa Kęty za hasło: „W Bielsku-Białej rowerzyści niezależnie od pogody jadą na rajd rowerowy” otrzymuje Sebastian Treszczyński,
  2. Drugie miejsce: nagroda w postaci roweru, ufundowana przez firmę Grupa Kęty za hasło: „W Bielsku-Białej rowerzyści 20 lat niezmęczeni i wciąż pozytywnie zakręceni” otrzymuje Barbara Potoczna,
  3. Trzecie miejsce: nagroda w postaci roweru, ufundowana przez firmę Grupa Kęty za hasło: „W Bielsku-Białej rowerzyści pokonują góry, lasy, bo to są beskidzkie asy” otrzymuje Natalia Wawak,
  4. Czwarte miejsce: nagroda w postaci roweru, ufundowana przez firmę Grupa Kęty za hasło: „W Bielsku-Białej rowerzyści w słońcu w deszczu, optymiści” otrzymuje Marek Gogol,  

Nagroda w postaci zaproszenia do Pizzerii Margarita w Bielsku-Białej  dla

  1. Piotr Godula, Bielsko-Biała,
  2. Urszula Szeląg, Bielsko-Biała,
  3. Michał Kmiecik, Bielsko-Biała,
  4. Ewa Kowala, Bielsko-Biała,
  5. Aleksandra Staniek, Bielsko-Biała,

Nagroda w postaci zestawu od firmy Wawrzaszek – Samochody Specjalne

  1. Grzegorz Ben, Bielsko-Biała,

 Na mecie zostały uhonorowane osoby, które wzięły udział w konkursie KOLEKCJONER KOSZULEK.

Największą kolekcję zgromadziły dwie osoby:
Wojciech Ścisłowicz  - 41 koszulek ( koszulki z 39 rajdów i dwie dodatkowe )                                
Jan Dąmbrowski – 39 koszulek

Komplet 20 koszulek zgromadziły następujące osoby:  Sławomir Bysko, Jan Wojcieszczak, Justyna Wojcieszczak, Wiesław Szeląg, Urszula Szeląg
 
Komplet 10 koszulek zgromadziły następujące osoby: Dariusz Olberek, Joanna Bieniek, Adam Pękala, Adam Sapeta, Sławomir Szęszoł, Mariola Skiba, Katarzyna Feruga, Andrzej Bednarz, Artur Skiba, Łukasz Skiba, Mariola Skiba, Szymon Kacprzyk,

 Urząd Miasta Bielska-Białej zapewnił  wsparcie finansowe i rzeczowe. Fundatorem koszulek rajdowych 2013,2014,2015,2016,  była firma POLMOTORS. Fundatorem nagród w postaci rowerów w konkursie "Dokończ zdanie" była GK GRUPA KĘTY.

Fundatorem kubków rajdowych dla zwycięzców konkurencji regulaminowych były  firmy AQUA S.A. I FCA - FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES.
Firma GE Imagination At Work ufundowała kamerki GOPRO dla najmłodszego uczestnika rajdu jadącego samodzielnie i niesamodzielnie oraz dla najlepszego KOLEKCJONERA KOSZULEK . Fundatorem zaproszeń na pizzę była PIZZERIA MARGERITA. CERAMIKA PILCH ufundowała nagrodę dla najstarszego uczestnika rajdu.
Kolejnymi fundatorami nagród dla rajdowiczów były: DECATHLON, WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych, ZOLTAR, NATURHOUSE, FITNESS KLUB SMART GYM
Fundatorem nagród w konkurencjach regulaminowych w postaci koszy ciastek była firma SPOMET Fabryka Domów, fundatorem zaproszeń na poczęstunek było KFC. Fundatorem nagród w postaci akcesorii rowerowych był sklep rowerowy KORAL.  

Dziękujemy wszystkim służbom zabezpieczającym OSP, PCK i POLICJI, SERWISOWI ROWEROWEMU BIKER, kolegom z CTC z Czechowic - Dziedzic  oraz spółce ZIAD za pomoc w przeprowadzeniu rajdu. Organizatorem rajdu było Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na 18 września 2016 na 41 Rodzinny Rajd Rowerowy

Historia Bielskich Rodzinnych Rajdów Rowerowych
08.09.1996
Tak naprawdę nikt nie przypuszczał że I Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej dojdzie do skutku.
W strugach deszczu przy 8 stopniach Celsjusza, 550 osób wystartowało o godzinie 9.30 z Placu Ratuszowego. Półmetek Rajdu był w Wapienicy na stadionie LKS, a meta na Błoniach.
Strugi deszczu oraz niskie temperatury jeszcze nie raz towarzyszyły tej imprezie, mimo to „Rajdowiczów” przybywało z roku na rok!
 
25.04 2004
16 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej zapowiadał wielkie wydarzenie  – Rajd Wisła promujący budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej" czyli zbudowanie, w oparciu o najważniejszą i najbardziej symboliczną z polskich rzek – Wisłę, markowego produktu turystycznego Polski.

2005
Podczas wiosennej edycji Rajdu po raz pierwszy dzięki wsparciu Grupy PZU wszyscy rowerzyści pojechali w kaskach. Dostaliśmy 3 000 niebieskich kasków dla uczestników imprezy.
Promujemy przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach !
W tym roku powstało Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów które przejęło organizację Rajdów.
2006
Podczas 20 Rajdu wiosną 2006 roku został zaprezentowany hymn Rodzinnych Rajdów Rowerowych autorstwa Krzysztofa Maciejowskiego.   Hymn był tylko z tekstem refrenu, a po rajdzie ogłosiliśmy konkurs na słowa do zwrotek hymnu, wygrała propozycja pani Jadwigi Ochman.
2007

22.04.2007  - 22 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej zapowiadał po raz kolejny Rajd Wisła promujący budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej"

"Wiślana Trasa Rowerowa" z założenia jest rowerowym szlakiem, który umożliwi turyście bezpieczne przemieszczanie się oraz daje szansę poznania mijanych po drodze subregionów. Całość trasy  liczy ponad 1000 km, przy czym jej początek to źródła rzeki (leżące w Beskidach miasto Wisła), a koniec to ujście rzeki do Morza Bałtyckiego.

Do roku 2012 patronem Rajdu była Pani Poseł i Europoseł  Grażyna Staniszewska, która cały czas wspiera tą idee i stara się czynnie uczestniczyć w wydarzeniach.  Od 2013 roku patronat nad Rajdem przejął Prezydent Miasta Bielska-Białej – Jacek Krywult.

 2014
Podczas 36 edycji Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego pod patronatem Prezydent Miasta Bielska-Białej, rowerzystom na starcie towarzyszył Prezydent RP Bronisław Komorowski, który podpisał nowelizację prawa wodnego ułatwiającą budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwia jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych i jest odpowiedzią na działania promujące budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej" .

Co roku liczba uczestników Bielskich Rajdów Rowerowych – jest ogromna ponieważ w wiosennych edycjach startuje około 3 000 a jesiennych około 2 500 rowerzystów!

2016 Wystawa
Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zarchiwizowało pamiątki po 39 edycjach rajdów.
W ten sposób powstała wystawa która towarzyszyć będzie Bielskim Rodzinnym Rajdom Rowerowym.
Zapraszamy do odwiedzania www.btcbb.pl oraz na facebook Beskidzkie-Towarzystwo-Cyklistów 

Zapraszamy na kolejny 41 Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się 18 września 2016

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów 

Wytyczyliśmy i oznakowaliśmy  235 km szlaków rowerowych
Wydaliśmy 37 000 bezpłatnych egzemplarzy map
Strona internetowa www.projekt.btcbb.pl oraz wiele imprez rowerowych dla mieszkańców naszego regionu
Na to wszystko pozyskaliśmy 155 tyś Euro
2010 rok  „Rowerem z Bielska-Białej na  Słowacje” 63 km szlaku rowerowego z Bielska Białej na Przełęcz Glinka granica PL-SK  10 000 bezpłatnych egzemplarzy map
2011-2012r „Trasy rowerowe w powiecie bielskim”  83 km  szlaków rowerowych 10 000 bezpłatnych egzemplarzy map
Trasa nr 001 „ Dookoła Bielska-Białej” 53 km
Trasa nr 1 „Z Placu Ratuszowego do  Czechowic-Dziedzic”  12 km przedłużenie cyklomagistrali z Martina (Słowacja) do Bielska-Białej
Trasa nr 002 „Bielsko-Biała - Wapienica – Stare Bielsko -  Trzy Lipki”18 km
2013 „Trasy rowerowe w Bielsku-Białej" 63 km szlaków rowerowych 10 000 bezpłatnych egzemplarzy map
Greenways w rejonie Bielska-Białej – 14 km
Trasa nr 003 Stare Bielsko- Przegibek -  17 km
Trasa nr 004 Armii Krajowej – Szyndzielnia  - 4 km
Trasa nr 005 Pętla Hałcnów – 6 km  
Trasa nr Wiślanej Trasy Rowerowej Bielsko-Biała – Zabrzeg – 22 km
Efektem tego jest utworzenie produktu turystycznego -sieci tras rowerowych połączonych ze sobą
-  do trasy Bielsko-Biała –Martin
-  do  Greenways
-  do Wiślanej Trasy Rowerowej
-  do tras w gminie Czechowice-Dziedzice
-  do tras w  gminie Jaworze
 Trasa nr 006 - "Wilamowski szlak ogrodów" -  26 km pętla rowerowa w gminie Wilamowice- 7 000 bezpłatnych egzemplarzy map
Łączna wartość projektów 155 tyś euro.
Projekty współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka  2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy oraz 5% wkładu własnego.
„ Bielsko – Biała  przeżyjesz dwa razy więcej ”przewodnik rowerowy  wydany we współpracy z Wydziałem Promocji Bielska-Białej.
 

 

 

powrót