Zaproszenie do organizowania indywidualnych wycieczek

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zaprasza do aktywnego wypoczynku na „dwóch kołach”
 
„Wilamowski szlak ogrodów“ –  oznakowany szlak rowerowy
 
 
Trasa około 52 km, czas przejazdu około 4 godziny w tempie 13 km/godzinę
( 26 km Wilamowski Szlak Ogrodów – pętla + przyjazd z Bielska-Białej i powrót 2x około 13 km)
 
„Szlak Wilamowskich Ogrodów” powstał w oparciu o wieloletnie tradycje ogrodnicze tego terenu. Na tym terenie znajdują się liczne i ciekawe założenia architektury ogrodowej, powstałe na skutek rozwoju szkółkarstwa ozdobnego. Trasa prowadzi nas malowniczym, pagórkowatym krajobrazem z pasmami Beskidów w tle przez cztery odrębne kompleksy ogrodów, znajdujących się na terenie szkółek roślin ozdobnych. Każde z niech posiada własną specyfikę i niepowtarzalny charakter.
 Od ponad 40 lat w sąsiedztwie Bielska-Białej rozwijają się różne gałęzie ogrodnictwa,  za sprawą Technikum Ogrodniczego, które swego czasu słynęło w całym kraju z wysokiego poziomu nauczania i propagowania kultury ogrodniczej. Zrodziła się tu pasja do kolekcjonowania roślin z całej Europy i wprowadzania ich do sprzedaży .  Jest to wyraźnie widoczne w ogrodach całej gminy Wilamowice. Rozwojowi szkółek ogrodniczych sprzyja też specyficzny klimat o dużej ilości opadów i śnieżnych zimach co bardzo korzystnie wpływa na uprawę roślin ozdobnych.
Obecnie jest to jeden z najbardziej rozwiniętych ogrodniczych rejonów Polski.
 
Wilamowice to pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”-  potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj  istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w   stare drewniane zabudowania i kościoły.
 
Pisarzowice: położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych.
W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.
 
Hecznarowice: Miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.
 
Zasole Bielańskie: urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły
Dankowice: położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku z inicjatywy rodziny Habsburgów  i kościół Św. Wojciecha.
Stara Wieś: piękna miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie  w centrum Starej Wsi  w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku ( Ks. Proboszcz oprowadza po kościółku posiada również na plebanii izbę pamięci z ciekawymi eksponatami kościelnymi oraz ..broni) .
W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego i Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.
 
 
Przy szlaku znajdują się Szkółki Krzewów Ozdobnych, a w nich herbaciarnie otoczone  ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia  ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….
 
Ogrody można też zwiedzać , a podczas organizowanych imprez plenerowych uczestniczyć w koncertach oraz innych atrakcjach.
 
Dla Państwa wygody zachęcamy wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy
 ( umieszczone pniżej linki oraz opracowanie tekstowe nazw ulic) w naszym biurze przy
ulicy Krasińskiego 5a są bezpłatne mapy szlaków rowerowych.
Szlaki są oznakowane i wytyczone i oznakowane przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.
 
               
 
 
Jak dojechać z Placu Ratuszowego w Bielsku-Białej?
 
 
Trasą nr 1 – „ Z Placu Ratuszowego do Czechowic-Dziedzic”
 
Trasa rozpoczyna się na Placu Ratuszowym dalej ul. 11 Listopada, Cechową, Podwale, Grażyńskiego w Komorowicach do trasy: 
 
001 „ Dookoła Bielska-Białej”
 
ulicami: Mazańcowicką, przez rondo na Komorowickiej, Barkowską, Bystrą (lub Grenady- jest łatwiej), 13 Zakrętów, Pod Kasztanem, Janowicką, Zagrody, Taterniczą do Czernichowskiej i tu skręcamy w lewo i po 100 metrach mamy :
 
Trasa nr 006 – „Wilamowski szlak ogrodów“:
 
      Pisarzowice
Ulicami: Czernichowska, Liliowa, Wodna, Pańska, Przecznia, Ogrodnicza, Szkolna, Kolonia.
Hecznarowice
Ulicami: Szkolna, Krakowska, Jana Pawła II, Handlowa.
Wilamowice
Ulicami: Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego.
       Dankowice
Ulicami: Piłsudskiego, Okrężna, Wiela, Oświęcimska, Browarnik, Świetego Wojciecha.
Stara Wieś

Ulicami: Dolna, Pielgrzymów, Społeczna, Czernichowska. 

powrót