Trasy rowerowe w Wilamowicach -29.06.2014 otwarcie tras.

TRASY ROWEROWE W WILAMOWICACH
 

NUMER PROJEKTU PL-SK/BES/IPP/III/95
 
LINK DO MAPY:
 

 

 
Zapraszamy 29.06.2014  na wspólną wycieczkę rowerową śladami „Wilamowskich Ogrodów”!
Impreza promuje nowy szlak rowerowy oznakowany przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów:
 
 trasa 006 WILAMOWSKI SZLAK OGRODÓW 26 km
 
29.06.2014 Program imprezy rowerowej
10.00 wyruszamy z Placu Ratuszowego w Bielsku-Białej
11.30 spotkanie w Pisarzowicach przy Ulicy Ogrodniczej-Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
12.00 przejazd do Starej Wsi
  13.00 zwiedzanie położonego  na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi – oprowadza proboszcz parafii Grzegorz  Then
15.00 Dankowice zwiedzanie ogrodów Modelowych w Dankowicach ( kawa, herbata)
16.00 powrót do Pisarzowic
17.00 powrót do Bielska-Białej
 
„Trasy rowerowe w Wilamowicach” nr PL-SK/BES/IPP/III/95
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita
Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10%  za pośrednictwem  Euroregionu Beskidy
Zapraszają organizatorzy
Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów 

 

 

 
WILAMOWSKI SZLAK OGRODÓW
 
Trasa rowerowa licząca 26km  w gminie Wilamowice
Trasa w postaci pętli poprowadzona jest przez Pisarzowice, Hecznarowice, Wilamowice, Dankowice i Starą Wieś.
 
Wilamowice – pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”-  potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj  istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w   stare drewniane zabudowania i kościoły.
 
Pisarzowice: położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych.
W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.
 
Hecznarowice: Miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.
 
Zasole Bielańskie: urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły
Dankowice: położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku
z inicjatywy rodziny Habsburgów  i kościół Św. Wojciecha.
Stara Wieś: piękna miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie  w centrum Starej Wsi, w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku.
W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.
 
 
Zapraszamy do odwiedzenia
 
Herbaciarni otoczonych  ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia  ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….
 
Trasa wilamowskich ogrodów:
 
1 .Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek
                Szkółka znana z uprawy azalii i różaneczników oraz rzadkich odmian krzewów iglastych. Na miejscu dostępna jest urocza kawiarnia, gdzie wśród zieleni możemy spokojnie wypocząć. Trzy razy do roku można też zwiedzać  prywatny ogród z kolekcją różaneczników.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
2. Szkółka Krzewów Ozdobnych Kubiczek.
                Ciekawy zakątek dla kolekcjonerów roślin szczepionych. Można tu z dala od tłumu rozprostować nogi i nacieszyć oczy różnorodnością zieleni. Dla zwiedzających czeka kilka ciekawie urządzonych ogrodów ,w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas organizowanych imprez plenerowych odbywają się tutaj koncerty oraz inne atrakcje.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
3. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
                Znajdziemy tu ogród w stylu japońskim, gdzie możemy poczuć klimat dalekiego wschodu. Rzadko spotykane rośliny, unikatowa architektura i stylowa herbaciarnia pozwalająca ugasić pragnienie.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
4. Szkółka Krzewów Ozdobnych i Ogrody do zwiedzania Milczyński
                Mamy tu kilkanaście ogródków w których, każdy znajdzie odpowiedni zakątek do wypoczynku i czerpania inspiracji do własnego ogrodu. Znajdziemy tu aranżacje wykorzystujące zarówno typowe jak i mało znane rośliny, oraz zupełnie niekonwencjonalne zastosowania materiałów dekoracyjnych.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: 7 dni w tygodniu
 
 

www.tbsjus.sk/novinky/trasy-rowerowe-w-wilamowicach  

powrót