Trasa wilamowskich ogrodów

Trwają prace nad oznakowaniem trasy rowerowej w Wilamowicach. A tymczasem zapraszamy do zwiedzania ogrodów oraz wypoczynku wśród kwiatów i zieleni

www.projekt.btcbb.pl/39-mapa-rowerowa.html#content  - link do mapy

Szlak wilamowskich ogrodów;
Szlak Wilamowskich Ogrodów powstał w oparciu o wieloletnie tradycje ogrodnicze tego terenu. Na terenie gminy znajdują się liczne i ciekawe założenia architektury ogrodowej, powstałej na skutek rozwoju szkółkarstwa ozdobnego. Trasa prowadzi nas malowniczym, pagórkowatym krajobrazem z pasmami Beskidów w tle przez cztery odrębne kompleksy ogrodów, znajdujących się na terenie gospodarstw szkółkarskich. Każde z niech posiada własną specyfikę i niepowtarzalny charakter.
 Od ponad 40 lat w sąsiedztwie Bielska-Białej rozwijają się różne gałęzie ogrodnictwa, a to za sprawą Technikum Ogrodniczego, które swego czasu słynęło w całym kraju z wysokiego poziomu nauczania i propagowania kultury ogrodniczej. Zrodziła się tu pasja do kolekcjonowania roślin z całej Europy i wprowadzania ich do sprzedaży .  Jest to wyraźnie widoczne w ogrodach całej gminy Wilamowice. Rozwojowi szkółkarstwa sprzyja też specyficzny klimat o dużej ilości opadów i śnieżnych zimach co bardzo korzystnie wpływa na uprawę roślin ozdobnych.
Oprócz szkółek znajdziemy tu wiele gospodarstw ogrodniczych uprawiających kwiaty doniczkowe, cięte, a także rośliny balkonowe i warzywa.

 

Obecnie jest to jeden z najbardziej rozwiniętych ogrodniczo rejonów Polski.
 
Przebieg trasy nr 006 – „Wilamowicki szlak ogrodów“:
       Pisarzowice
Ulicami: Czernichowska, Liliowa, Wodna, Pańska, Przecznia, Ogrodnicza, Szkolna, Kolonia.
Hecznarowice
Ulicami: Szkolna, Krakowska, Jana Pawła II, Handlowa.
Wilamowice
Ulicami: Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego.
       Dankowice
Ulicami: Piłsudskiego, Okrężna,Wiela, Oświęcimska, Browarnik, Świetego Wojciecha.
Stara Wieś
Ulicami: Dolna, Pielgrzymów, Społeczna, Czernichowska.

Zapraszamy do odwiedzenia

 
Herbaciarni otoczonych  ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia  ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….
 
Trasa wilamowskich ogrodów:
 
1 .Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek
                Szkółka znana z uprawy azalii i różaneczników oraz rzadkich odmian krzewów iglastych. Na miejscu dostępna jest urocza kawiarnia, gdzie wśród zieleni możemy spokojnie wypocząć. Trzy razy do roku można też zwiedzać  prywatny ogród z kolekcją różaneczników.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
www.azalia.pl
 
 
2. Szkółka Krzewów Ozdobnych Kubiczek.
                Ciekawy zakątek dla kolekcjonerów roślin szczepionych. Można tu z dala od tłumu rozprostować nogi i nacieszyć oczy różnorodnością zieleni. Dla zwiedzających czeka kilka ciekawie urządzonych ogrodów ,w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas organizowanych imprez plenerowych odbywają się tutaj koncerty oraz inne atrakcje.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
3. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
                Znajdziemy tu ogród w stylu japońskim, gdzie możemy poczuć klimat dalekiego wschodu. Rzadko spotykane rośliny, unikatowa architektura i stylowa herbaciarnia pozwalająca ugasić pragnienie.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
4. Szkółka Krzewów Ozdobnych i Ogrody do zwiedzania Milczyński
                Mamy tu kilkanaście ogródków w których, każdy znajdzie odpowiedni zakątek do wypoczynku i czerpania inspiracji do własnego ogrodu. Znajdziemy tu aranżacje wykorzystujące zarówno typowe jak i mało znane rośliny, oraz zupełnie niekonwencjonalne zastosowania materiałów dekoracyjnych.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: 7 dni w tygodniu

powrót