Bezobsługowa wypożyczalnia rowerów w Bielsku – Białej.

 

Czy Bielsko-Biała dołączy do miast posiadających  bezobsługową wypożyczalnię rowerów miejskich?
 
Urząd Miejski Miasta Bielska-Białej planuje w 2014 uruchomienie na wiosnę bezobsługowej wypożyczalni rowerów, zamierza przeznaczyć
z środków budżetu na ten cel 744 tyś. zł .
 
Wybrano już nazwę : BBbike.
 
Wypożyczalnia będzie dysponowała 120 jednośladami.
Na terenie miasta ma pojawić się 12 punktów-stacji w których będzie można wypożyczyć rower. Punkty przeznaczone na stacje typowało razem z Wydziałem Promocji Miasta Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. 
Odległość między stacjami została zaplanowana tak aby można ją było pokonać w 20 minut i tym samym zmieścić się w czasie kiedy przejażdżka jest darmowa.
 
Stacje usytuowane będą przy ulicach:
 
ul. Czołgistów – ATH
ul. Konopnickiej – przy basenie
skrzyżowanie  ulic Partyzantów i Michałowicza
ul. Babiogórskiej
ul. Spółdzielców
skrzyżowanie ulic żywieckiej i Bora-Komorowskiego
Pl. Ratuszowy
ul. Warszawska przy dworcu PKS
ul. Piastowska – Starostwo Powiatowe
ul. Sosnkowskiego – basen
Plac Chrobrego
Cygański Las

Rower jest częścią transportu publicznego i  jako taki może służyć mieszkańcom do przemieszczania się pomiędzy domem, miejscem pracy, szkołą, centrum handlowym , dworcem itp. Aby stworzyć system, który będzie sprzyjał wypożyczalni przyjrzeliśmy się kilku miastom, w których takowe juz działają.  Na uwagę  zasługuje Warszawa, Opole, Wrocław.   Nie bez znaczenia przy tworzeniu wypożyczalni jest ilość stacji. Przejazd miedzy kolejnymi powinien mieścić się w czasie przewidzianym jako darmowy.

  Dobrą lokalizacją dla stacji są skrzyżowania ( umożliwia to dojazd z kilku stron), pętle autobusowe oraz uczelnie. Aby ułatwić rowerzystom poruszanie się  po centrum i poprawić bezpieczeństwo można stworzyć program dróg uspokojonych ( do 30 km/h ),  można otworzyć drogi jednokierunkowe dla rowerzystów czyli stworzyć kontrapasy.  W miejscach gdzie występuje wzmożony ruch pieszych i całkowity zakaz ruchu rowerowego można go otworzyć  w określonych godzinach albo wyznaczyć osobne pasy ruchy dla rowerów.
Z bardziej innowacyjnych i nowatorskich rozwiązań na uwagę szczególnie w obszarach górzystych zasługuje wyciąg rowerowy, albo choćby rower ze wspomaganiem elektrycznym.
Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów wspólnie z Wydziałem Promocji od 2012 roku pracuje nad wprowadzeniem systemu wypożyczalni.
Powstały juz stosowne opracowania oraz wytypowano 15 miejsc pod stacje, z których wybierzemy 12 miejsc pod bezobsługowe wypożyczalnie.

Miejmy nadzieje, że najdalej w przyszłym roku mieszkańcy naszego miasta przesiądą się z samochodu na rower korzystając z miejskiej wypożyczalni rowerów dołączając tym samym do grona miast na mapie polskiej i europejskiej i światowej gdzie takie rozwiązania są już wprowadzone i z powodzeniem wykorzystywane zapewniając swoim użytkownikom udział w ochronie środowiska i swojego zdrowia.

powrót