Otwarcie trasy rowerowej 21-22.08.2010

21-22.08.2010
Otwarcie trasy rowerowej
Bielsko-Biała (PL) - Martin (SK)
„Rowerem z Bielska – Białej na Słowację!”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w 85%, w ramachProgramu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska –Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
 
 To nowy produkt turystyczny w naszym regionie, który umożliwia kontakty  między rowerzystami z Polski i Słowacji zrealizowany przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.
Po stronie Polskiej 63 km,  z Placu Ratuszowego w Bielsku-Białej, dalej dolina rzeki Białej – ścieżka rowerowa , do Wilkowic –parkiem z zabytkowymi drzewami, przez Bystrą, w Buczkowicach dolina rzeki Żylicy – ścieżka rowerowa, Lipowa, Cięcina, dolina rzeki Soły, Węgirska Górka - Trakt Cesarski, Milówka, Rajcza, Ujsoły, Glinka, aż do granicy Novoť-Ujsoły.
Po słowackiej stronie100 km, z Martina przez sedlo Saračníky do Strečna, dalej do Belej, Terchovej przez sedlo Rovná hora do Zázrivej skąd prowadzi dalej na Hoľu i do Oravskej Lesnej, Zákamenné, Novoť aż do granicy Novoť-Ujsoły.
Uroczysty start miał miejsce na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej 21.08.2010 o godzinie 10.00.
Do grupy rowerowej Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów dołączyła Pani Grażyna Staniszewska –patronka Rodzinnych Rajdów Rowerowych.
Na uroczystość przybył Z-ca Prezydenta Miasta Zbigniew Michniowski, dyrektor biura „Euroregion Beskidy” pan Marcin Filip oraz dziennikarze Dziennika Zachodniego, Gazety Ratuszowej, Supernowej.
Jolanta Koźmin- prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów - koordynator projektu przedstawiła historię powstania i realizacji trasy, a później poprowadziła grupę rowerową na spotkanie z Turcanską Bicyklową Skupiną JUS, które miało miejsce na granicy w Glince. Tam nasi przyjaciele ze Słowacji przygotowali powitanie. Wspólnie zamontowaliśmy przygraniczne tabliczki z oznaczeniem trasy. Okolicznościowe koszulki i szampan okrasił uroczystość.
Następny dzień powitał wszystkich piękną pogoda, tak wspólnie wystartowaliśmy z rowerzystami  JUS-u do centrum Novot, później Słowacy do Martina, Polacy do Bielska-Białej. W drodze powrotnej dołączyli do nas koledzy i koleżanki uczestniczący w niedzielnej wycieczce BTC. W Cięcinie nad Sołą wspólnie zrobiliśmy ognisko i pieczenie kiełbasek, a później wróciliśmy do Bielska.
Oznakowana trasa pomaga w bezpiecznym i komfortowym przemieszczaniu się, pomaga odnaleźć się –gdy grupa się rozłączy, prowadzi do ciekawych miejsc…
jk
 
 
 

powrót