Wycieczka 21.11.2010

W słoneczną niedzielę 21.11.2010r. udaliśmy się nad zaporę na jeziorze Żywieckim, skąd niebieskim szlakiem, przez Kościelec (795m.n.p.m.), Jaworzynę, doszliśmy do przełęczy Cisowej a stamtąd czerwonym szlakiem przez Kiczerę (831m.n.p.m.) na Żar. Kiczera, to dobry punkt widokowy na kaskadę Soły, Zbiornik na górze Żar i panoramę Beskidów. Tam też posililiśmy się nowymi specjałami ogniskowymi ( chleb pieczony z czosnkiem, jabłka zapiekane w ogniu, oscypki z grilla i standardowo kiełbaski).
Beskid Mały to niewielkie pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10 km.

Przełom rzeki Soły dzieli Beskid Mały na część zachodnią i wschodnią . W rejonie przełomu Soły wybudowano trzy zapory wodne dla potrzeb energetyki oraz jako zbiorniki retencyjne: w Czańcu, Porąbce i Tresnej, tworzące tzw. Kaskadę Soły.
Szczyt Żaru (761 m) jest rajem dla szybowników. Od kilku lat na stałe zagościli tu również paralotniarze. Rozległa szczytowa łąka, opadająca najpierw łagodnie, a potem stromo na zachód doliny Soły, to doskonałe miejsce startowe.
Elektrownia Porąbka-Żar - druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce. 
Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Górny zbiornik wybudowany jest na szczycie góry Żar. Sama elektrownia: sztolnie wodne, transportowe, pomocnicze, komora maszynowni, mieści się w wydrążonym wnętrzu tej góry. Lustro Jeziora Międzybrodzkiego znajduje się na wysokości około 318 m n.p.m., a zbiornika górnego na wysokości około 750 m n.p.m., co daje tzw. średni spad statyczny 432 m. Wyposażona jest w cztery hydrozespoły odwracalne typu Francisa o mocy 500 MW (4 x 125 MW) dla pracy turbinowej oraz 540 MW (4 x 135 MW) dla pracy pompowej.
J.K

powrót